Skip to main content

Локални омбудсман

Петер Седлар

Седлар Петер је рођен 13.05.1963. године у Милешеву, општина Бечеј. Основну школу је похађао у Гунарошу. По завршетку 9. и 10. разреда матурирао на правном смеру средње школе у Бачкој Тополи. Студирао је на Правном факултету- Универзитет у Новом Саду, где је стекао звање дипломираног правника. У Општинској управи ради од 16.12.1992. године.

У свом дугогодишњем раду у Општинској управи обавЉао је следеће послове: секретара Скупштине општине Бачка Топола, начелника Службе за скупштинске послове, комуналног инспектора,шефа Одсека за општу управу, начелника ОдеЉена за грађевинарство, стамбено-комуналне послове, поЉопривреду, приватно предузетништво и имовинско правне послове, а од 2004. године је поставЉен за начелника Општинске управе Бачка Топола од стране Општинског већа општине Бачка Топола, послове службеника на положају – начелника Општинске управе је обавЉао до дана 27.09.2024. године. За период од 20 година проведеног на месту начелника Општинске управе залагао се за добар и квалитетан рад управе што је у извештајима поднетим Скупштини општине у наведеном периоду и потврђено.

Ужива морални интегритет и није кривично осуђиван нити се против њега води кривични поступак и поседује професионално искуство на пословима у области правне науке.

Ожењен је и отац два сина.


Локални омбудсман

Овај орган почео је са радом у Општини Бачка Топола од 01.04.2003.године, као Грађански бранилац, и по томе је општина Бачка Топола прва у Републици Србији, односно тадашњој Државној заједници Србија и Црна Гора. Касније овај орган функционише под називом Заштитник грађана а сада као Локални омбудсман по важећој Одлуци о Локалном омбудсману Општине Бачка Топола (,,Сл. лист Општине Бачка Топола”, број: 5/2019 и 1.2./2024). 

Локални омбудсман независно и самостално штити права грађана од повреда учињених од стране Општинске управе као и установа, органа и организација које врше јавна овлашћења а чији је оснивач Општинаако је реч о повреди општих аката Општине. 

Поступак пред Локалним омбудсманом није јаван.

Локалног омбудсмана Општине Бачка Топола бира Скупштина општине Бачка Топола на мандатни период од 5 година према условима прописаним Одлуком.

Локални омбудсман се стара о заштити и унапређењу Људских, грађанских и мањинских права и слобода.

Под појмом грађанин, у смислу наведене одлуке подразумевају се физичка лица, домаћи и страни државЉани, лица без државЉанства, као и домаћа и страна правна лица о чијим правима и обавезама одлучују органи управе.

О притужби 

Притужбом се обраћате Локалном омбудсманутек пошто сте покушали, да своја права остварите или заштитите у одговарајућем правном поступку. Можете је сами написати или предати на записник уз помоћ Локалног омбудсмана. Локални омбудсман,  по правилу, не разматра анонимне притужбе. У име детета притужбу може поднети родитеЉ или старатеЉ. Локални омбудсман гарантује поверЉивост личних података.

Притужба би требала да буде јасно, једноставно и сажето написана и да садржи: 

- личне податке подносиоца (име, презиме, адреса, телефон, е-маил),

- орган, односно служба на чији се рад односи,

- околности конкретног случаја,

- чињенице и докази који поткрепЉују наводе из захтева,

- подаци о томе која правна средства је подносилац већ користио.

Образац притужбе>>

Поступак Локалног омбудсмана

Након вашег обраћања Локалном омбудсману , (лично, телефоном, обичном или електронском поштом), исти ће  утврдити да ли је поступање по притужби у његовој надлежности и да ли је притужба поднета у року од годину дана од дана доставЉања коначног управног акта, односно од предузимања последње радње на коју се притужба односи.

Након пријема притужбе, Локални омбудсман се обраћа органу на чији рад се притужба односи, захтевајући од органа да се изјасни о наводима из притужбе и о предузетим радњама.

Ако Локални омбудсман у поступку утврди постојање повреде права лица или друге неправилности у раду органа, односно службе, сачиниће одговарајуће мишЉење, предлоге и препоруке и о томе обавестити орган, односно службу на чији се рад то односи.

Орган, односно служба, коме је Локални омбудсман упутио мишЉење, предлог или препоруку дужан је да обавести локалног омбудсмана о мерама које је предузео најкасније у року од 15 дана, или у другом примереном року који одреди локални омбудсман, од дана пријема мишЉења, предлога или препоруке.

Ако орган, односно служба не обавести Локалног омбудсмана о предузетим мерама или ако Локални омбудсман сматра да предузете мере нису одговарајуће, о непоступању органа, односно службе ће обавестити орган који врши надзор над његовим радом, Скупштину општине, Председника општине и Општинско веће.

Сви поступци пред омбудсманом су бесплатни и воде се као поверЉиви.

Када грађани не могу да рачунају на Локалног омбудсмана

Када је грађанину потребна правна помоћ у виду саставЉања поднесака или заступања (пред судом или неким од органа управе), јер за то су надлежне службе бесплатне правне помоћи при општинским/градским управама и адвокати.

Када су незадовоЉни радом органа правосуђа (према Уставу судство је независно и ниједан орган није овлашћен да контролише рад судова и тужилаштава).

Када имају притужби на рад послодавца и проблеме радноправне природе (грађанин треба да поднесе пријаву инспекцији рада) када имају проблема са другим грађанима.


Контакт: Бачка Топола, Маршал Тита 30.

Телефон: 024/715-310

Е-маил: peter.sedlar@btopola.org.rs 


Извештај о раду локалног омбудсмана општине Бачка Топола за 2023. годину>>

Програм и план рада локалног омбудсмана за територију општине Бачка Топола за 2023. годину>>

Извештај о раду локалног омбудсмана за територију општине Бачка Топола за 2022. годину>>